Pohled do zákulisí veřejných zakázek – jak na nich pracujeme v AAA POPTÁVKA.CZ

18.12.2017

Autor článku: AAA POPTÁVKA.CZ

Důležitou součástí našeho portálu AAA POPTÁVKA.CZ je služba Balíček VEŘEJNÉ ZAKÁZKY. Čím se naše služba liší od konkurence? Co obsahuje? A kdo a jak vůbec vytváří její obsah? To vše Vám sdělíme v našem článku.

Se službou veřejných zakázek jsme začali v lednu 2009 a za těch 9 let jsme ušli dlouhou cestu, jak v počtu zveřejněných zakázek, v počtu prošlých zdrojů, tak v rozvoji služby jako takové.

V čem se lišíme od konkurence? Stále jsme jedničkou v počtu a kvalitě zveřejněných zakázek, a to i přes to, že nezveřejňujeme dělené zakázky do částí, ale uveřejňujeme je jako jednu centrální zakázku. Dalším druhem jsou takové zakázky, jejichž průběh neodpovídá standardním typům (otevřené, užší řízení, elektronická aukce). A proč je našim dodavatelům nezasíláme? „Odpověď je jednoduchá. Snažíme se našim dodavatelům předávat pouze takové veřejné zakázky, na které mají šanci dosáhnout. Nemá tedy smysl, abychom jim zasílali zakázky, u kterých nemají dostatek času vypracovat nabídku, přihlásit se do výběrového řízení, dotazovat se nebo přihlásit a účastnit se prohlídky místa plnění. Nejde nám o kvantitu, nýbrž kvalitu. říká Vlastimil Marek, vedoucí oddělení veřejných zakázek.

Službu Balíček VEŘEJNÉ ZAKÁZKY může využít každá společnost, která se zaregistruje na našem portálu AAA POPTÁVKA.CZ. V rámci placené služby má dodavatel možnost navolit si obor a lokalitu, ze které si přeje veřejné zakázky dostávat na e-mail. Dále si nově může zvolit, zda chce každou veřejnou zakázku dle jeho nastavení ihned po jejím zveřejnění u nás na webu, nebo souhrn všech zakázek, které jsme ten den zveřejnili. Tento souhrn obdrží každý den odpoledne. Nedílnou součástí služby je i doplňková služba dodatečných informací (od 1.10.2016 přejmenovaná na Vysvětlení zadávací dokumentace), kterou jsme zavedli před více než rokem a setkala se s velkým ohlasem, co se týče „užitečnosti“ a za to jsme velice rádi.

Jen pár čísel pro představu:

  • za rok 2017 jsme zveřejnili 64 786 veřejných zakázek v hodnotě 343 mld. Kč
  • naše databáze obsahuje více než 7 500 zdrojů, které denně hlídáme a procházíme
  • za rok 2017 jsme zveřejnili 12 348 dodatečných informací
  • 74% dotázaných dodavatelů využívá pravidelně dodatečných informací k podání nabídky
  • 76% dotázaných dodavatelů pomáhají dodatečné informace při vytváření nabídek
  • 71% dotázaných dodavatelů uvádí, že má tato doplňková služba vliv na rozhodování, zda službu Balíček VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK prodlouží na další rok

Za tím vším stojí kolegové z našeho oddělení Veřejných zakázek, kteří odvádí perfektní, mravenčí práci v čele s Vlastimilem Markem, který oddělení převzal 1.10.2015 a posunul ho o velký krok kupředu.

Všichni z tohoto oddělení věnují veškerý svůj pracovní čas hlídání nových veřejných zakázek, aby se všechny dostaly správně a včas k našim dodavatelům. Každou novou veřejnou zakázku musí před rozesláním na dodavatele projít, zjistit informace, jako název zadavatele, působnost, hodnotu zveřejněné zakázky, datum pro podání nabídek atd. (což kolikrát obnáší pročítání celé zadávací dokumentace) Za to jim patří velký dík!

Jak již bylo řečeno výše, nejde nám o kvantitu, nýbrž kvalitu. Touto základní myšlenkou se řídíme napříč celým projektem AAA POPTÁVKA.CZ. Neusínáme na vavřínech a už teď máme spoustu práce na rozpracovaných nápadech, které, jak věříme, přinesou maximální přínos a komfort pro naše dodavatele.