Státní úředníci utráceli za křepelky i lístky do kina

<< Zpět na výpis

17.05.2012

Léky pro jednoho člověka, mražené japonské křepelky, nebo také lístky do multikina. To je jen malá část kuriózních veřejných zakázek, které na stránkách českých ministerstev odhalily unikátní statistiky serveru AAAPOPTÁVKA.CZ .Ten také zjistil, že ministerstva utrácela neobvykle hodně peněz hlavně v prvních třech měsících letošního roku. Proč? Od 1. dubna platí novela zákona o veřejných zakázkách , která podstatně zpřísňuje podmínky pro jejich vypisování. Státní úředníci se zřejmě řídili heslem urvi co ještě můžeš.

"Celková námi zjištěná hodnota veřejných zakázek za loňský rok byla 58,8 miliard korun. Za první čtyři měsíce letošního roku jsme už na 24 miliardách a bude zajímavé sledovat, jak bude tento trend pokračovat," řekl Blesk.cz jednatel společnosti AAA Poptávka Pavel Matoušek .

Aktivita státních úředníků nebývale stoupla především v březnu. „Loni jsme v této době evidovali 2713 veřejných zakázek za 6,8 miliardy korun. Letošní březen to výrazně překonal, bylo jich téměř o tisíc víc a jejich hodnota vzrostla skoro na 9 miliard," vysvětluje Matoušek.

Úředníci chtěli na poslední chvíli utrácet prakticky za cokoliv. Vypsali například veřejnou zakázku na nákup zvěřiny nebo nakupovali nádobí na jedno použití. Úředníci měli dokonce zájem i o nákup mražených japonských křepelek v peří! Na první pohled zcela absurdní zakázku vojáci vysvětlují tak, že tito ptáci měli být použiti jako krmivo pro dravce, chránící čáslavské letiště. Proč právě tato lahůdka gurmetů je ovšem záhada. Prodejci zřejmě tento požadavek považovali za tolik podivný, že na něj nakonec nezareagovali.

Stejně tak "zajímavá" je i veřejná zakázka Ministerstva obrany na 134 vstupenek do multikin Cinestar. "Návštěva kina je součástí celorepublikového preventivního programu proti drogám a kriminalitě, kdy jsou vybírány tématicky odpovídající filmy," vysvětluje Adolf Raška, který veřejnou zakázku zadával. Poptávka byla určena pro všech 14 regionů Česka, na každý kraj tedy připadlo necelých 10 lístků!

Dobrá zpráva pro nás daňové poplatníky nakonec: Podle serveru se v dubnu, kdy novela zákona vstoupila v platnost, čísla vrátila přibližně alespoň na loňskou úroveň.


<< Zpět na výpis

Kde se o nás píše

NOVAIdnes.czČTKPODNIKATEL.CZMěšec.czEKONOMLupa.czeulog.czPRESSWEB