To nejcennější, co nám minulost zanechala, je kulturní dědictví. Zub času, se však na veškerých uměleckých dílech, historických památkách i starožitnostech nemilosrdně podepisuje. Zachránit je a vdechnout jim opět život – to je úkol pro restaurátora. V dnešním článku Vás provedeme restaurátorskou prací a představíme si pana PhDr. Daniela Ebela, který se restaurování věnuje přes 20 let.
Práce restaurátora je především o tom, aby s pokorou sloužil danému dílu. Vlastní nápady a tvůrčí invence jsou zde nežádoucí. Dílo musí stále zůstat dílem původního autora. Ne každý umělec může být restaurátorem. Kromě výtvarných schopností jsou zapotřebí také technické dovednosti, dobrá znalost dějin umění – techniky dávných dob. Nejedná se jen o obrazy, restaurátor musí umět pracovat se všemi materiály od kovu, skla, dřeva až po papír, keramiku, kámen i textil.
Zkušený restaurátor PhDr. Daniel Ebel působí v celé České republice – jeho práce jsou k vidění již od roku 1986. Podílí se na záchraně chráněných budov, kostelů, klášterů, paláců i měšťanských domů. Převážně jde o restaurování dřevěného nábytku, ale i dřevěných schodišť, oken a dveří. Nechybí ani restaurátorské práce pro dřevěné ochozy, rámy obrazů a varhanní skříně. PhDr. Daniel Ebel může nabídnout nejen opravu dřevěných památek, ale i zhotovení nových umělecko-řemeslných výrobků dle předlohy. Kromě práce restaurátora se zabývá posudkovou a poradenskou činností a zhotovuje soudně znalecké posudky v oblasti restaurování.
Restauruje:
Další činnosti: