Luboš Bříza

S hromosvodu k bezpečnému životu

Věděli jste, že hromosvod, kterému se vzácnějí, říká bleskovod, byl vynalezen v polovině 18. století v Evropě panem Prokopem Divišem? Tehdy se hromosvodu říkalo ,,meteorologický stroj“ nebo ,,povětrnostní mašina“ a byla to soustava 400 kovových hrotů spojených s uzemněním. Prvním hromosvod v České republice byl instalován na zámku v Měšicích roku 1775 a jeho autorem byl český anatom a chirurg Jan Tadeáš Klinkoš.

V dnešní době je již hromosvod běžná záležitost a je povinností jím chránit budovy, které obýváme. Hromosvod vytváří umělou vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje do země. Chrání tak nejen náš dům, ale nás samé.

Jak vlastně blesky vznikají?

Mezi zemí a bouřkovým mrakem může vzniknout rozdíl elektrických potenciálů. Pokud tento rozdíl překročí potenciály elektrické pevnosti vzduchové vrstvy mezi mrakem a zemí, dojde k elektrickému bleskovému výboji. K tomuto výboji dojde v místě, kde je vzduchová vrstva nejtenčí. Proto bleskem bývá nejčastěji zasažena vyvýšená místa v krajině. Nejvíce stromy a budovy.

Kontaktní formulář

Vaše zpráva bude odeslána společnosti Luboš Bříza

Luboš Bříza

  • Chrudimská 1376
  • Pardubice V 53002
  • IČ: 11137321
  • DIČ: CZ520226012

Kontaktní údaje

Kontaktní osoby

Hledáte dodavatele?

Zadejte zdarma poptávku

Hledáte nové zákazníky?

Registrujte se