Živnost čeká na vás, stačí jenom udělat pár jednoduchých kroků

Sníte o práci na sebe, kde budete svým vlastním šéfem? Od uskutečnění tohoto snu vás nedělí mnoho překážek, samozřejmě pokud dokážete připojit vlastní nadšení a schopnosti.

Založit si živnost může opravdu skoro každý. Je třeba jenom pamatovat na několik základních formalit, kterým se bohužel nedá vyhnout. Pojďme si tedy společně projít všechny kroky, které čekají na vaší cestě k živnostenskému listu. A také zmíníme pár kroků, které po založení živnosti následují.

Co musí živnostník splňovat?

Nárok na založení živnosti vám vzniká po dosažení 18 let. Hlavní podmínkou je vaše svéprávnost, a tedy způsobilost k právním úkonům. Nebojte se, žádné psychologické testování na úřadě vás nečeká, tuto způsobilost plně dokládá váš platný občanský průkaz. Dále musíte předložit důkaz vaší trestní bezúhonnosti, k čemuž poslouží výpis z Rejstříku trestů. Pokud jste na území Česka již podnikali, pak s sebou vezměte i potvrzení finanční bezúhonnosti, tedy důkaz, že nedlužíte na zdravotním a sociálním pojištění.

Nakonec občas musíte prokázat, že jste opravdu způsobilí vykonávat činnost, ve které se chystáte podnikat. Ve většině případů tento krok ale můžete přeskočit, protože spousta živností spadá do tzv. živnosti volné. Pro založení volné živnosti svoji kvalifikaci dokládat nemusíte.

Návštěva úřadu

Na živnostenském úřadě vyplníte registrační formulář (resp. nejlépe si jej vytiskněte a vyplňte předem, je ke stažení na jejich stránkách). Založení živnosti vás pak přijde na 1000 korun a do týdne od založení dostanete výpis ze živnostenského rejstříku a vaše identifikační číslo. Při volení druhu činností se zbytečně neostýchejte. Při založení volné živnosti si můžete vybrat z 80 nejrůznějších druhů činnosti a přidat jich na živnostenský list kolik chcete. Za každou následně přidanou položku na váš živnostenský list musíte platit znova.

Kde všude se nahlásit a platit?

Po živnostenském úřadu se vydejte co nejdříve do své zdravotní pojišťovny. Do 8 dnů se musíte nahlásit jako OSVČ a začít platit příslušné zálohy. Stejně tak vás čeká cesta na správu sociálního zabezpečení. V případě, že si zakládáte živnost jako vedlejší činnost a nemáte vysoké zisky za rok, pak se placení sociálního pojištění vyhnete, ale raději se vždy předem dobře informujte, jinak byste mohli splakat nad výdělkem. Nahlášení zdravotní pojišťovně a SSZ si můžete ušetřit, pokud na živnostenském úřadě vyplníte jednotný registrační formulář. Pokud s podnikáním začínáte, tak ale mějte na paměti, že nevíte, kam a kolik peněz je nutné posílat, takže osobní návštěvu nevynechávejte.

Dočteno? Registrujte se a podnikejte na 100 %!

S výše zmíněnými radami a přílivem nových zákazníků z AAAPoptávka.cz pro vás bude podnikání hračka. Nevěříte? Za poslední měsíc jsme dodavatelům přinesli 10 000 poptávek v hodnotě přes 400 000 000 Kč.

Získejte náskok v podnikání a zanechte nám na sebe kontakt. Ozveme se vám zpět ohledně registrace.

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů