První kroky, když začínáte podnikat

Život podnikatele přináší radosti i různé strasti, zejména v podobě povinných administrativních úkonů. Bohužel si nejde jenom ze dne na den uvědomit, že máte skvělý nápad a začít poskytovat své služby ostatním. Nenechte se ale papírováním (dnes často spíše digitálním) odradit.

I když se někdy množství administrativy pro podnikatele zdá neúnosné, ve skutečnosti stačí zatnout zuby především na začátku vaší činnosti. Pojďme se tedy společně podívat na těch pár prvních krůčků, které vás neminou před tím, než se vrhnete do podnikání.

Živnost, nebo ne?

Před zahájením podnikání si především ujasněte, kam by vaše činnost měla legálně spadat. Některé druhy podnikání se zcela obejdou bez živnostenského listu (vyhnou se mu například hudebníci nebo novináři na volné noze). Nejširší kategorií živnosti, pod kterou se hlásí velké množství nových podnikatelů, je tzv. volná živnost. Pro její provozování stačí pouze splnit velmi základní podmínky – způsobilost k právním úkonům a věk 18 let – žádnou praxi ani speciální osvědčení již dokládat nemusíte. I u volné živnosti si ale vždy ohlídejte, jestli k jejímu provozování není nutné získat nějaká povolení či povinnost nechat se kontrolovat příslušnými orgány.

Pojištění a daně

OSVČ si platí většinou zdravotní i sociální pojištění ze svého, záleží při tom na sumě příjmů. V případě, že vaše podnikání je pro vás vedlejší činností, pak neplatíte průběžně zálohy, pouze doplatíte částku na konci roku. A jestliže váš zisk byl nízký, tak se můžete zcela vyhnout platbě sociálního pojištění. Pokud je ale podnikání vaším hlavním zdrojem obživy, musíte si na placení zálohy na daň za každý měsíc dávat dobrý pozor. Zřejmě nejotravnějším obdobím na začátku podnikání je doba, kdy musíte obíhat všechny možné úřady a pojišťovny. Ze všeho nejdřív proto zajděte na živnostenský úřad a vyplňte tam tzv. Jednotný registrační formulář, kterým zabijete hned několik administrativních much jednou ranou. Registrujete se jím k platbě daní, oficiálně zahájíte vaši živnost a zároveň živnostenský úřad ohlásí vše i zdravotní pojišťovně a správě sociální zabezpečení.

Nepodceňujte sebe ani trh

Velkou chybou začínajících podnikatelů je nízká cena jejich služeb. Za levno teoreticky získáte základnu prvních zákazníků, ale mnohdy pak zjistíte, že zisky nestačí pokrývat náklady. Zvýšení ceny poté, co jsou již nastaveny ceny nízké, je mnohem složitější, než si lidé myslí. Proto se nepodceňujte a opravdu si nechte zaplatit tolik, kolik potřebujete, jinak na trhu nepřežijete dlouho. Rozhodně neopomíjejte průzkum trhu a marketing. Neznalost podmínek v oblasti podnikání zlomila vaz už leckterému ambicióznímu projektu. A nezapomínejte využívat šikovných nástrojů, které vám podnikání usnadní. Na AAAPoptávka získáte okamžitý přístup k poptávkám z vašeho oboru, tím pádem i zákazníkům.

Pořádek znamená klid

Začátek roku se pro podnikatele vždy nese ve znamení velkého náporu papírování, především kvůli daňovému přiznání. Pokud si budete vést dobrou evidenci, vaše formuláře nebudou složité a nejlépe si necháte s účetnictvím pomoct, pak se nemusíte bát přílišného stresu. V opačném případě se však připravte na administrativní peklo.

Dočteno? Registrujte se a podnikejte na 100 %!

S výše zmíněnými radami a přílivem nových zákazníků z AAAPoptávka.cz pro vás bude podnikání hračka. Nevěříte? Za poslední měsíc jsme dodavatelům přinesli 10 000 poptávek v hodnotě přes 400 000 000 Kč.

Získejte náskok v podnikání a zanechte nám na sebe kontakt. Ozveme se vám zpět ohledně registrace.

Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů